psikolog_aslı_paksoy.png
 
 

GÜÇLÜ ANNE DESTEK PLATFORMU

GÜÇLÜ ANNE DESTEK PLATFORMUNA NEDEN KATILMALISIN?

 

Güçlü Anne Destek Platformunu 14 yıldır ailelerle çalışan bir uzman olarak, annelerin yaşadığı kaygılar, zorluklar, yetersiz, güçsüz, değersiz hissetme duygularını birlikte masaya yatırarak konuşabilmek ve onların sorunlarına çare bulmalarına gönüllü olarak destek olabilmek için oluşturdum. Çocukluk hayalim Mutlu Aileler ve Mutlu Çocuklar. Annem yaşadığı tüm zorluklara rağmen her zaman güçlü kalmayı başaran ve ailesini ayakta tutan bir kadındır. İlhamı sanırım ondan alıyorum. Yuvayı Dişi Kuş Yapar diyen atalarımız da var tabi. Bizler Güçlü Anneler olabilirsek hayatta istediğimiz herşeyi başarabiliriz diye düşünüyorum. Ben de 10 yaşında bir kız çocuk annesi olarak, “Nasıl normale döneriz, çocuğum zorlanır mı? Sorusunu düşünüyorum. Sonra kendime diyorum “An”a dönmelisin. Gelecek daha yaşanmadı. Anneliğin yüzde 90’ı kaygı ve suçluluk duygusu sanki. Kendimizi takdir etmeyi unuttuğumuz zamanlar çok sık oluyor. Ama eleştirdiğimiz zamanlar neden bu çocuk böyle davranıyor ben neyi yanlış yaptım sorusu günde kaç kez geliyor aklımıza? Benim ilk 5 yılda biraz daha fazlaydı. Son zamanlarda azaldı diyebilirim. Çünkü bizler benim yaşımdaki anneler 1980 ve sonrası doğanlar Y kuşağıyız. 1965-1980 arası doğanlar X Kuşak Bu ne demek? Bizlerin anne-babaları 1946-1964 yıllarında doğanlar “baby boomer” denilen kuşak. X, Y Kuşak çocuklarıyken bizler,  genellikle  son derece iyi söz dinleyen, kurallara uyan çocuklardık. Zaman zaman fazla baskı gördüğümüzde oluyordu. Bu nedenle gördüğümüz fazla baskı çocuklarımızı büyütürken daha rahat, daha özgür ebeveyn olmamıza yol açtı. Ama zaman zaman onlar özgür olsun derken rollerin ve sınırların birbirine karışması, kurallara uymakta güçlük çekmeleri yine kendimizi suçlamamıza neden oluyor.

 

Özetle ne yaparsak yapalım emin olamadığımız, çocuğumuzu büyütürken doğru yolları bulmakta zorlandığınız zamanlar varsa eğer, sizi Güçlü Anne Destek Platformuna katılmaya davet ediyorum.

Katılım Koşulu: Anne adayı veya anne olmak.

Katılım Sayısı: Sınırsız

Buluşma Düzeni: Pandemi süreci tamamen geçene kadar ayda 2 kez Zoom üzerinden online buluşmalar gerçekleştireceğiz. Pandemi tamamen bittiğinde ise ayda  1 kez yüz yüze, 1 kez Zoom üzerinden buluşacağız. Her buluşmamızın bir konusu olacak. Bazen kitap okuyup, kitaplar üzerinden de konuşabiliriz. Annelerin ihtiyaçları en temel konumuz. Konuları birlikte seçeceğiz. Buluşmalarımızın  sonunda birbirimize iyi geleceğimizi, olumlu katkılar ve ilhamler vererek, gücümüzü arttıracağımıza inanıyorum.

SEÇTİĞİM BAZI KONU BAŞLIKLARI (Önerilere açığım. Kendi anneliğimden yola çıkarak ilk aklıma gelen konuları listeledim.)

1- Anneler de Sevgi İlgi İster.

2-Güçlü Anne Olmak Ne Demektir?

3-Hangi İlişkilerimizde Güçlü Hissetmiyoruz?

4-Anneliğin En Zor Tarafları Nelerdir?

5-Olumlu-Olumsuz Her Koşulda Doyumlu Bir Annelik Duygusu Yaşayabilmek Mümkün Müdür?

6-Bizler de Çocuktuk. Gücümüzü Kaybetmemizin Çocukluk Anılarımızla Bir İlgisi Olabilir Mi?

 

Kayıt Formu

  • instagram

Tebrikler! Güçlü Anne Destek Platformu'na kayıt oldunuz!